Coloring

Zjistěte, jaká je aktuální kondice
a možnosti vašeho nákupního týmu.

+420 597 587 106

FAQ

Žádná barva není „správná“, ale ani není žádná „špatná“. Stejně tak není dobrý, špatný či jiný výběr barev nebo jejich pořadí. Zapomeňte na chvíli na triky reklamních agentur, které nás naučily určité barvy přiřazovat určitým pocitům nebo činnostem, abychom byli společensky „in“. Vypněte všechny kontrolní mechanismy ve své hlavě. Barevné snímání je intuitivní a pocitové – tak, jako většina rozhodnutí, která v běhu života a situací děláme.

Co doporučují naši konzultanti?

Před snímáním se uklidněte, uvolněte. Během snímání nesledujte televizi nebo chat na PC. Nemá smysl se snímat v prostředí, kde zvoní telefony, někdo vás vyrušuje nebo jste nuceni současně dělat několik dalších činností.

Každé slovo, které si přečtete, na sebe nejprve nechte krátce působit. Pokud je Vám to příjemné, klidně na chvíli zavřete oči a nechte slovo „zaznít“ ve své hlavě. Co právě pro Vás znamená? Jakým pocitem Vás naplní? Pak oči otevřete, podívejte se na barevné koule a klikněte na ty, které se Vám v danou chvíli k danému pojmu budou nejvíce líbit („pasovat“). Jakmile zvolíte, přejděte na další pojem. Nevracejte se zpátky.

Nevěřím, že když se nasnímám a po měsíci se nasnímám znovu, tak bude výsledek podobný nebo srovnatelný. Už po skončení snímání nevím, jaké barvy jsem vybírala. Těch slov tam bylo velmi mnoho.

Nejlepší odpovědí na tuto otázku je praktická zkouška. Výsledek se zcela určitě bude lišit – a nebude to tím, že zapomenete barvy, které jste volil/a. Je tolik faktorů, které na nás každý den působí, tolik výzev, které musíme nebo chceme překonat a které nás změní. Testy odrážejí všechny tyto změny. Velká část zákazníků se proto k testování po doporučeném období cíleně vrací. Při porovnávání výsledků z různých období mohou krok za krokem sledovat vlastní rozvoj.

V některých grafech a výstupech se tyto aspekty dílčím způsobem projeví. Zásadní hodnoty a „vnitřní nastavení“ ale tyto přechodné jevy neovlivní. Pouze pokud jsou únava a náladovost Vaším každodenním a dlouhodobým životním průvodcem, budou jimi silně prostoupeny i výsledky testu.

Je možné ovlivnit snímání? Může se snímaná osoba ukázat v lepším světle, než jaká ve skutečnosti je?

Na rozdíl od řady jiných metod je Coloring proti ovlivňovatelům („klientská obrana“) velmi odolný. Stačí to vyzkoušet. Pokud se testovaný rozhodne systém bojkotovat, systém to zachytí, výsledný snímek vyřadí a upozorní na pokus o ovlivňování výsledku. Ovlivnit cíleně jen část testu je prakticky nemožné. Poměry, korelace jednotlivých barev a pojmů, jejich pořadí, počet proměnných a zahrnutá pravidla rozlišení věkových a skupinových norem jsou tak složité, že ani ten nejgeniálnější mozek nezvládne výsledek naplánovat. Spolehlivost a důvěryhodnost výsledků nám umožňuje testovat klienty i v oborech, kde je stoprocentní kvalita výstupů nezbytná (ozbrojené složky, medicína, práce s citlivými informacemi apod.)

Autor metody zdůrazňuje důležitý faktor, který nazývá Potřeba vlivu:

„Všichni chceme být vlivní, a to co nejvíc. A stejně tak potřebujeme prosadit sami sebe, a to svoje, takoví, jací jsme, jak nám to vyhovuje, jak to umíme a jak tomu rozumíme. Prostě po svém. Pokud se nám to daří ve shodě s okolím (rodiče, sourozenci, kamarádi, učitelé, spolupracovníci, nadřízení) a na ceněných aktivitách (vyučovací předměty, koníčky, volná zábava, rodinné povinnosti, pracovní dovednosti), pak nemáme důvody zbytečně protestovat, bát se, nedůvěřovat a následně podvádět nebo zkreslovat, zatajovat, beze smyslu prověřovat, zuřivě bojovat, propadat depce a cítit se na všechno sám.“